Zabieg depilacji laserowej daje wielu osobom nadzieję na trwałe usunięcie owłosienia z takich partii ciała jak twarz, brzuch, plecy, nogi, szyja czy ręce. Tak jak w przypadku większości zabiegów z zakresu kosmetyki i medycyny estetycznej, istnieją pewne przeciwwskazania do depilacji laserowej, które uniemożliwiają jej wykonanie.

Zabieg depilacji laserowej poprzedza wywiad, mający na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Wykonywana jest także próbka laserowa na skórze, pozwalająca zbadać reakcję na światło. Wśród przeciwwskazań do depilacji laserowej lekarze wymieniają zażywanie leków światłouczulających, choroby nowotworowe, a także depilację woskami lub pęsetą w okresie do 4 tygodni przed zabiegiem.

Czy z depilacji laserowej można korzystać podczas ciąży?

Niewskazana jest także depilacja laserowa w ciąży. Jest to związane z brakiem badań potwierdzających bezpieczeństwo depilacji laserowej u kobiet, spodziewających się dziecka. W okresie ciąży u kobiet obniża się również próg bólu, co sprawia, że zabieg depilacji laserowej mógłby być przez nie bardziej odczuwany.

Czy zmiany skórne są przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej?

Lekarze nie zalecają również depilacji laserowej przy zmianach skórnych. Przeciwwskazaniami do zabiegu są między innymi różnego rodzaju infekcje wirusowe i bateryjne, takie jak opryszczka, zmiany skórne typu pieprzyki, a także choroby, w tym bielactwo, łuszczyca czy tak zwana rybia łuska. W ich przypadku depilacja laserowa zagraża naruszeniem struktury znamion.