Depilacja laserowa zyskuje coraz większą popularność na stałe wchodząc do oferty salonów kosmetycznych. Do skutecznego przeprowadzania zabiegów wykorzystywane są nowoczesne, różniące się między sobą lasery, a także inne specjalistyczne urządzenia umożliwiające depilację mechaniczną, jak golarki, trymery czy depilatory elektryczne. Do najefektywniejszych urządzeń zalicza się systemy laserowe oraz urządzenia IPL

Lasery wykorzystują w swojej pracy wiązkę światła o określonej długości, która jest uzależniona od czynnika aktywnego. To on decyduje o tym, z jakim rodzajem lasera mamy do czynienia. W praktyce kosmetycznej do epilacji, w odróżnieniu od mechanicznej depilacji, stosuje się lasery rubinowe, aleksandrytowe, neodymowe i diodowe. Z kolei urządzenia IPL emitują światło o różnej długości fal, dzięki czemu są znacznie mniej skuteczne.

Jak wybrać urządzenie do depilacji?


Depilacja to czynność wykonywana przez większość kobiet z dużą częstotliwością, dlatego tak ważna jest wiedza, jak wybrać urządzenie, aby zabiegi były skuteczne i bezbolesne. Dostępne już dziś na rynku depilatory laserowe mają wysokie ceny, jednak ich skuteczność wielokrotnie przewyższa tradycyjne urządzenia mechaniczne, wydłużając okresy pomiędzy zabiegami. Depilator świetlny całkowicie niszczy cebulki włosowe eliminując proces wzrostu nowych włosów.

Depilatory laserowe mają swoje wady i zalety, dlatego decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na kilka cech fizycznych tego urządzenia. Do najważniejszych zalicza się częstotliwość wytwarzania oraz czas trwania impulsu, zakres obszaru działania, moc średnia lasera oraz waga i odpowiedni układ chłodzenia. Przydatna jest również możliwość regulowania mocy, którą można dostosować do potrzeb depilacji mniej lub bardziej wrażliwych części ciała.

Informacje dodatkowe


Depilatory laserowe zazwyczaj są stosowane w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Powszechnie uważa się, że skoncentrowana wiązka światła bywa niebezpieczna i może prowadzić do poparzeń skóry. W rzeczywistości depilatory laserowe są bezpieczne i mogą być stosowane w warunkach domowych, co zdecydowanie obniża koszty depilacji i przyspiesza czas wypadania włosów. Warunkiem jest wiedza, jak używać depilatora oraz konsultacja z lekarzem na temat jego przeciwwskazań.

Depilacja laserowa zalicza się do najskuteczniejszych i trwałych zabiegów, dlatego dobry depilator na podczerwień jest rozwiązaniem pozwalającym pozbyć się problemu odrastających włosów na wiele lat. Warto jednak wiedzieć, że nie każda skóra kwalifikuje się do takich zabiegów. Przeciwwskazaniem są bardzo jasne włosy lub też wyjątkowo ciemna karnacja.  Najlepsze do użytku domowego są lasery o szerokim polu roboczym, pozwalające do minimum skrócić czas zabiegu.

Właściwości laserów


Urządzenia laserowe do depilacji nie są jednakowe, bowiem zależnie od ich części aktywnej generują wiązki światła o różnej długości. Korzystając z takiego urządzenia trzeba posiadać odpowiednią wiedzą dotyczącą wykorzystania tych długości fal w konkretnych sytuacjach. W przypadku depilacji skuteczność pochłaniania fal przez chromatofory zmienia się wraz z długością fali i jest do niej odwrotnie proporcjonalna.

Lasery charakteryzuje również czas trwania impulsu. Im jest on dłuższy, tym ciemniejsza skóra może być poddawana depilacji. Trzecim istotnym parametrem jest gęstość energii, czyli siła promieni lasera oddziałujących na skórę. W praktyce waha się ona w przedziale od 10 do 80 J/cm2. Moc lasera ma związek z kolorem depilowanych włosów. Do usuwania jaśniejszych potrzeba jej więcej niż w przypadku włosów o ciemnej pigmentacji.

Laser rubinowy i aleksandrytowy

Wśród dostępnych na rynku urządzeń do depilacji świetlnej popularne są lasery rubinowe i aleksandrytowe, różniące się elementem czynnym, który w pierwszym przypadku stanowi kryształ syntetycznego rubinu, a w drugim kryształ aleksandrytu. Oba rodzaje laserów zaliczane są do tzw. twardych, charakteryzujących się dużą mocą wiązki i intensywnym działaniem. To urządzenia powszechnie stosowane w kosmetyce i medycynie.

Różnica pomiędzy funkcjonowaniem tych dwóch typów laserów sprowadza się do nieco innych długości fal, dzięki czemu mają one też inną skuteczność działania. Dłuższe fale lasera aleksandrytowego sprawdzają się między innymi w epilacji oraz zamykaniu naczyń krwionośnych. Lasery rubinowe częściej stosowane są do usuwania tatuaży, przebarwień i epilacji. Więcej informacji o budowie i działaniu tych urządzeń można znaleźć w poświęconych im zakładkach.

Laser neodymowy i diodowy

Laser neodymowy i diodowy to dwa inne typy urządzeń wykorzystujących skoncentrowaną wiązkę światła. Urządzenia te wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu zmian chorobowych skóry, począwszy od rumienia naczyniowego po trądzik różowaty. W kosmetyce są one też wykorzystywane do zamykania naczynek krwionośnych, usuwania owłosienia i likwidacji cellulitu.

Laser diodowy wyróżnia się w tej parze nieco inną budową, bowiem elementem emitującym światło jest w nim dioda wykonana z półprzewodnika. Emitowana długość fali sprzyja wykorzystaniu tego typu lasera do zabiegów chirurgii dermatologicznej, w tym usuwania zmian nowotworowych, wycinania kurzajek i włókniaków czy usuwania znamion. Dokładniejsze informacje o działaniu lasera można znaleźć w odpowiedniej zakładce.

Czy warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań salonów kosmetycznych?


Analizując właściwości laserów oraz konieczność ustawiania różnych parametrów z pewnością o wiele lepszym rozwiązaniem od domowych metod depilacji jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych. Zapewniają one nie tylko większy komfort, ale też wyższą skuteczność i pewność, że zainwestowane w zabieg pieniądze zapewnią właściwy efekt. W warunkach domowych kosztowne lasery do depilacji stają się zbędne po kilku zabiegach.