Laser rubinowy to pierwszy, zbudowany przez Theodore'a Maimana działający laser, którego historia rozpoczyna się w 1960 roku. Jego działanie oparte jest o ciało stałe, które w tym przypadku stanowi rubin, czyli kryształ tlenku glinu z niewielkim procentem jonów chromu. To właśnie te jony, odpowiadające między innymi za czerwoną barwę kryształu, stanowią czynnik aktywny urządzenia. Czerwona barwa jest efektem pochłaniania żółto-zielonej części widma światła.

Cechą lasera rubinowego jest impulsowy tryb pracy. Emitowana długość fali wynosi 694,3 nm. Urządzenie to początkowo niedoceniane, zostało użyte między innymi do zbadania drogi światła pomiędzy Ziemią a Księżycem w 1969, odbijając wiązkę od zwierciadła ustawionego przez astronautów z misji Apollo. Dziś laser rubinowy jest powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach, począwszy od medycyny i kosmetyki, a skończywszy na telekomunikacji.

Zasada działania i technologia lasera rubinowego


Zasada działania lasera rubinowego opiera się na wymuszonej emisji fotonów, zainicjowanej przez emisję spontaniczną z pomocą lampy flesz. Do tego celu niezbędna jest optyczna komora rezonansowa, którą stanowi kryształ rubinu. Spontaniczny foton poruszając się równolegle do jego osi wymusza narastający proces emisji w atomach ulokowanych na trasie jego przepływu. Powstała wiązka światła odbijając się od płaszczyzn rubinu wyzwala kolejne fotony, powodując lawinowe narastanie emisji.

Przemieszczające się pomiędzy zwierciadłami, czyli wypolerowanymi i pokrytymi specjalną substancją płaszczyznami rubinu fotony odbijając się od nich przekazują energię substancji gazowej wypełniającej wnętrze cylindra. Pobudzone atomy emitują energię w postaci światła o jednakowej częstotliwości fali. Jej długość uzależniona jest od rodzaju zastosowanego materiału. W laserze rubinowym wynosi ona wynosi 694,3 nm.

Budowa lasera rubinowego


Laser rubinowy składa się z ośrodka czynnego, którym jest kryształ rubinu, a także z układu przeniesienia oraz rezonatora optycznego. Ten ostatni przepuszczając wyłącznie wybrane fotony powoduje, że powstaje wiązka światła o jednej częstotliwości. W układzie optycznym znajdują się dwa zwierciadła, w tym jedno częściowo przepuszczalne. Wnętrze cylindra wypełnione jest gazem. Częścią układu jest również lampa typu flesz.

W laserze rubinowym stosowany jest sztuczny monokryształ rubinu, który szlifuje się do określonego kształtu walca o średnicy 5 mm i długości 5 do 10 cm. Płaskie powierzchnie ułożone równolegle w stosunku do siebie pokrywane są substancją o różnym współczynniku odbicia, bliskiej 100% oraz około 50%. Kryształ umieszczony jest w cylindrze z lampą błyskową, która odpowiada za inicjowanie przepływu fotonów.

Zastosowanie lasera rubinowego


Laser rubinowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz w medycynie, pomagając w usuwaniu zmian skórnych. Zastosowaniu laserów sprzyja istnienie specjalnych komórek organizmu nazywanych chromatoforami, posiadających zdolność do pochłaniania fal o określonej długości. Mechanizm działania sprowadza się do uszkodzenia termicznego określonej struktury tkanki, która zostaje poddana koagulacji i odparowaniu. Do kierowania wiązką służy elektroda.

Terapie z zastosowaniem lasera rubinowego typu Q-swich stosowane są do usuwania różnych zmian skórnych takich, jak przebarwienia czy tatuaże. Powszechnie stosowanym zabiegiem jest też depilacja laserowa, pozwalająca na skuteczne i trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Chromatoforem w jej przypadku jest melanina, substancja znajdująca się w mieszkach włosowych. Skuteczne zniszczenie struktury włosa w fazie wzrostu sprawia, że nigdy nie odrasta.

Opinie lekarzy, kosmetyczek i klientów na temat lasera rubinowego


W opinii lekarzy i kosmetyczek i klientów zabiegi wykonywane za pomocą lasera rubinowego cieszą się dużym powodzeniem z uwagi na ich wysoką trwałość. Jedna z nowszych metod, jaką jest epilacja laserowa pozwala na usunięcie aż 90% włosów. Ma ona swoje plusy i minusy, bowiem podczas zabiegów pojawiają się podrażnienia skóry czy czasowa utrata odporności na promieniowanie UV, są one jednak znacznie mniej uciążliwe niż podczas stosowania bardziej konwencjonalnych metod.

Kosmetologia i dermatologia wykorzystują laser rubinowy od dawna, a jednym z zabiegów przeprowadzanych tą metodą jest też usuwanie tatuaży. Zabieg niestety nie należy do przyjemnych i jest bolesny, a po jego przeprowadzeniu pozostają zmiany, jednak dyskomfort nie przekracza tego, jaki powoduje wykonanie tatuażu. Ponieważ laser może mieć silne działanie biostymulacyjne powodując pogłębianie zmian zwyrodnieniowych konieczne jest skonsultowanie zabiegu z lekarzem.

Ceny zabiegów z wykorzystaniem lasera rubinowego


Usuwanie przebarwień, tatuaży lub depilacja z zastosowaniem lasera rubinowego oznaczają spore koszty, które jednak są adekwatne do uzyskiwanych efektów. Zależnie od wielkości zmiany cena jej usunięcia oscyluje w przedziale od 100 do kilkuset złotych. Za pojedynczy zabieg depilacji laserowej trzeba zapłacić od 100 do około 800 zł zależnie od strefy ciała, jej powierzchni i intensywności owłosienia. Usuwanie tatuażu to koszt od 200 do kilku tysięcy złotych.